KOVO 24-OJI PASAULINĖ TUBERKULIOZĖS DIENA

0
36
image 5 29423801

Pasaulinė tuberkuliozės diena minima kovo 24 d., nes būtent šią dieną 1882 m. Robertas Kochas atrado tuberkuliozės lazdelę ir nutiesė kelią šios ligos diagnostikai ir gydymui.

PSO teigimu, kas valandą pasaulyje registruojama iki 50 naujų užsikrėtimo atvejų ir daugiau nei 5 mirtys nuo tuberkuliozės (TB). Šis klastingas susirgimas vis dar išlieka planetos šalių gyventojų pavojingiausių sveikatai ligų sąraše. Didžiausias dėmesys akcentuojamas priemonėms, kurių įgyvendinimas lemia vaistams atsparių ligos formų mažėjimą visame pasaulyje: naujų greitų diagnostinių metodų diegimas, naujųjų vaistų atspariai tuberkuliozei gydyti sukūrimas, trumpesni TB gydymo režimai, įvairaus amžiaus žmones nuo tuberkuliozės užkrato apsaugančios vakcinos sukūrimas.

Atsparios tuberkuliozės paplitimas kelia nerimą, turi neigiamą poveikį epidemiologinei situacijai Lietuvoje. Viena pagrindinių tuberkuliozės kontrolės priemonių, galinčių sumažinti atsparios tuberkuliozės paplitimą, yra naujų plaučių tuberkuliozės atvejų sėkmingas išgydymas.

Tuberkuliozė –užkrečiama infekcinė liga ir šiandien neprarado savo aktualumo. Pagrindinis infekcijos šaltinis yra atvira plaučių tuberkulioze sergantis asmuo, kuris skiria tuberkuliozės mikobakterijas kosint, kalbant, čiaudint. Su oro smulkiais pursleliais TB mikobakterijos patenka į aplinką. Artimai ir ilgai kontaktuojant su atvira tuberkulioze sergančiu asmeniu yra tikimybė užsikrėsti bei susirgti šia liga. Manoma, kad vienas sergantysis kasmet gali užkrėsti iki 15 sveikų žmonių, bet ne visi užsikrėtę suserga. Organizme tuberkuliozės mikobakterijos gali suaktyvėti praėjus daugeliui metų nuo užsikrėtimo, patyrus stresą, nusilpus imunitetui ar susirgus kitomis ligomis. Plaučių tuberkuliozę galima nustatyti ne tik iš pagrindinių simptomų – kelias savaites trunkančio kosulio, skausmo krūtinėje, skreplių ir kraujo atkosėjimo, bet ir svorio kritimo, nuovargio, nedidelio karščiavimo (kūno temperatūra vakarais gali pakilti iki 37,2–37,4 laipsnių C), apetito stokos, naktinio prakaitavimo bei atlikus skreplių tyrimus ir krūtinės ląstos rentgenogramą.

Susirgimas žaloja įvairius organus, dažniausiai plaučius, ji gydoma 6–8 mėn.
Tuberkuliozė dažnai lydima tokių žmogaus sveikatai pavojingų reiškinių kaip skurdas, ŽIV, AIDS, alkoholizmas, narkomanija.

Kokios pagrindinės profilaktinės priemonės?
1. Būtinas profilaktinis sveikatos patikrinimas dėl tuberkuliozės prieš pradedant dirbti ir kasmet darbuotojams, dirbantiems maisto gamyboje, sveikatos priežiūros, vaikų mokymo ir auklėjimo bei paslaugų teikimo gyventojams srityse.
2. Sveikatos apsaugos ministerijos nustatyta tvarka 7 metų amžiaus vaikams ir rizikos grupių vaikams (bendraujantiems su sergančiais TB šeimoje ar kolektyve) turi būti atliktas tuberkulino (Mantu) testas. Tai paprastas odos testas, kurio metu nedidelis kiekis tuberkulino įšvirkščiamas po oda vidinėje dilbio dalyje. Tuberkulino įšvirkštimo vietoje gali atsirasti patinimas. Vaikams papulė 5-16 mm, o suaugusiems 5-20 mm, paraudimas – teigiama reakcija. Teigiamas testas reiškia, kad žmogus yra infekuotas TB.
3. Profilaktinis naujagimių (skiepijami 2-3 dieną po gimimo) ir kūdikių skiepijimas BCG vakcina nuo tuberkuliozės, apsaugo juos nuo itin sunkių TB formų.
4. Gerų ekonominių ir socialinių sąlygų užtikrinimas (nedarbo, skurdo, narkotikų, alkoholio vartojimo mažinimas, gyvenimo sąlygų gerinimas).
5. Nuolatinis imuniteto stiprinimas, sveika mityba, reguliarus darbo ir poilsio režimo laikymasis, drėgnas patalpų valymas ir vėdinimas.
6. Atsiradus karščiavimui, svorio kritimui, silpnumui, pradėjus kosėti, prakaituoti, nedelsdami kreipkitės į šeimos gydytoją, kuris atliks reikiamus tyrimus, nustatys diagnozę ir paskirs tinkamą gydymą.
7. Svarbiausia priemonė – visą gydymo kursą medicinos personalo kontroliuojamas kokybiškas tuberkuliozės gydymas ligoninėse iki visiško pasveikimo.
Jei Jums įtaria tuberkuliozę ir iki kol bus atlikti visi reikalingi tyrimai bei paneigta diagnozė:
1. Kosulio ar čiaudulio metu prisidenkite burną vienkartine servetėle, kurią po panaudojimo išmeskite.
2. Dėvėkite kaukę (kas kelias valandas ją keiskite nauja).
3. Naudokite atskirus indus, rankšluosčius ir kitus namų apyvokos daiktus.
4. Griežtai laikykitės asmens higienos taisyklių.
5. Dažnai vėdinkite kambarį.
6. Valgykite pilnavertį maistą, turintį pakankamą kiekį baltymų, riebalų, angliavandenių, kalcio, fosforo druskų, C ir B grupės vitaminų, įvairių vaisių, daržovių, pieno produktų, kepenų ir žuvies.
Pasaulio sveikatos organizacija, kviesdama visus atkreipti dėmesį į tuberkuliozę, skatina siekti, kad pasaulyje niekas nemirtų nuo tuberkuliozės, kad mūsų vaikai pamatytų pasaulį be šios ligos.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM
Utenos departamento Zarasų skyriaus
vyresnioji specialistė
Virginija Zujevienė

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite