AUTONOMIJA

0
13
Autonomija WEB

Vasario 22 dieną 18 valandą Zarasų kultūros centre.

Spektaklyje „Autonomija“ – žymiausi Lietuvos teatro ir kino vardai

Žiūrovai turės galimybę išvysti Valstybinio jaunimo teatro spektaklį „Autonomija“. Tarptautinį pripažinimą pelniusio vengrų teatro režisieriaus Árpádo Schillingo spektaklis, pastatytas pagal scenarijų, gimusį repeticijų metu bendradarbiaujant visiems spektaklio kūrėjams.

Tarptautinį pripažinimą pelnęs šiuolaikinis vengrų teatro režisierius Árpádas Schillingas sugrįžo į lietuvių teatrą po įsimintino pastatymo „Didis blogis“ (LNDT, 2015). Schillingo naujo spektaklio centre – autonomijos tema. Ar būdami laisvi esame autonomiški? Ką reiškia autonomija kiekvieno iš mūsų asmeniniame gyvenime? Spektaklis „Autonomija“ buvo sukurtas pagal scenarijų, gimusį repeticijų procese bendradarbiaujant visiems spektaklio kūrėjams. Spektaklio dramaturgiją Árpádui Schillingui padėjo kurti režisieriaus meninė bendraautorė Ildikó Gáspár. Gáspár eksperimentuoja su įvairiomis dramaturginio pasakojimo formomis. Tai jaučiama ir spektaklyje „Autonomija“, kuriame pasitelkiami aktorių pasakojimai bei naudojami skirtingi pasakojimo laikai.

Spektaklio centre – vienos šeimos pasakojimas, per kurį skleidžiasi visuomenės ir tautos istorija. Valentinui politinio režimo pasikeitimas buvo sėkmingas įvykis, dėka savo talento ir lankstaus būdo jis praturtėjo, nes atsirado tinkamoje vietoje ir tinkamu laiku. Dvidešimtmetis Valentino anūkas Simas, siekdamas sukurti kino filmą apie visą šeimą, ją pamato visiškai kitokią: paaiškėja, kad šeimos praeityje ir ilgai puoselėtoje jos istorijoje esama paslapčių, apie kurias niekas nenori nei žinoti, nei kalbėti. Taip jaunuolis susiduria su klausimu: daugeliui mūsų didinga šeimos praeitis yra esminis pagrindas. Tad jei šį pagrindą pajudiname ar suardome, nejau tai reiškia, kad rizikuojame sukelti tiek išorinę, tiek ir vidinę griūtį? Ar gali būti taip, kad vienintelis gyventi galimas pasaulis yra pastatytas ant melo pagrindo?

Režisierius Árpádas Schillingas apie spektaklį:

Autonomija yra didelis ir svarbus klausimas. Kas iš tiesų mes esame? Šioje Europos dalyje būti autonomiškam yra labai sudėtinga, nes mes dažnai savo autonomiškumo turėjome išsižadėti, atiduoti savo gyvenimus į kažkieno kito rankas. Nelaisvės sąlygomis išsaugoti savo tautos ar asmeninę autonomiją yra labai sunku. Nelaisvės patirtis moko būti masės dalimi. Prie to priprantama karta po kartos. Išmokstama prisitaikyti. Tampa sunku pasakyti: „Ne. Aš to neprašiau, renkuosi ką kita.“ Man autonomija prasideda nuo gebėjimo pasakyti „ne“.

Šiame spektaklyje susiduriame su didele šeima, kurioje vienam kitą reikia suprasti. Taip pat svarbi kartų konflikto tema. Spektaklyje pasakojama istorija nėra specifiškai lietuviška. Ji – universali. Galėtų vykti bet kurios kitos Europos šalies kontekste. Šiandien daug kur aktualus dabarties žmonių santykis su savo šalies praeitimi. Kaip bandome apsivalyti nuo savo praeities? Tarsi ją nuplauti arba patraukti į šoną. Bet jauni žmonės negali kurti savo gyvenimo čia, jei jiems yra draudžiama patiems atverti praeitį. Kalbant apie žmogaus ar šalies autonomiją, man yra įdomus tas santykis su paslėpta praeitimi. Kita spektaklio tema – vyro ir moters pozicija šeimoje ir už jos ribų. Mes vis dar gyvename patriarchalinėje sistemoje. Man šis moters ir vyro netolygumas, sprendimų priėmimas pagal vieną lytį yra kraupus lygiai taip, kaip ir kiekvienos dienos rasizmas, kurio galbūt net nepastebime.

2018 metų Anykščių profesionalių teatrų nacionalinės dramaturgijos festivalyje „Pakeleivingi 2018“ spektaklis „Autonomija“ pelnė „Ryškiausias festivalio spektaklis“ apdovanojimą.

Pagrindinį vaidmenį kuriantis aktorius Valentinas Masalskis sako: „spektaklis apskritai yra apie mūsų autonomiją. Autonomiją šeimoje, apie šeimos užsidarymą (vienų nuo kitų), apie melagystes, paslaptis.“ „Autonomijoje“ susitinka ir kiti žinomi Lietuvos teatro ir kino aktoriai – Vidas Petkevičius, Janina Matekonytė, Andrius Bialobžeskis, Viktorija Kuodytė, Dainius Gavenonis, Neringa Varnelytė, Kristina Andrejauskaitė ir kt. Aktoriai personažams suteikė savo vardus.

Schillingo spektaklio centre – autonomijos tema. Ar būdami laisvi esame autonomiški? Ką reiškia autonomija kiekvieno iš mūsų asmeniniame gyvenime? Spektaklis – vienos šeimos pasakojimas, per kurį skleidžiasi visuomenės ir tautos istorija. Valentinui (aktorius Valentinas Masalskis) politinio režimo pasikeitimas buvo sėkmingas įvykis, dėka savo talento ir lankstaus būdo jis praturtėjo, nes atsirado tinkamoje vietoje ir tinkamu laiku. Dvidešimtmetis Valentino anūkas Simas (aktorius Simas Lunevičius), siekdamas sukurti kino filmą apie visą šeimą, ją ir jos praeitį pamato visiškai kitokią… Daugeliui didinga mūsų šeimos, kaip ir valstybės, praeitis yra esminis pagrindas. Tačiau ką daryti, jei šis pagrindas sukurtas ant melo pamatų?

Bilieto kaina 10; 12 eurų.
Bilietus galite įsigyti kultūros centro kasoje ir bilietų platformoje Tiketa.lt: http://bit.ly/autonomija

Daugiau informacijos tel. +370 385 51667

autonimia src 11

autonimia src 9

autonimia src 4

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite