TS-LKD

TS-LKDVisuomeninis rinkimų komitetas Švari savivalda Nr. 20

Švari savivalda


Dienos informacija


Dienos vardadieniai:

Lietuvoje

Prisijungimas / Registracija

PARODA IŠ ROKIŠKIO

palmiros damijonaitienes juostos ir jono vizbaro droziniai 7Nuo vasario 14 d. Zarasų krašto muziejuje veiks liaudies meno paroda iš Rokiškio krašto muziejaus. Parodos autoriai gerai žinomi menininkai – juostų audėja tautodailininkė Palmira Damijonaitienė ir medžio drožėjas Jonas Vizbaras (1888–1976).

P. Damijonaitienė gimė 1933 m. Kaireliuose, Rokiškio rajone. Pirmąją juostą būsimoji tautodailininkė išaudė būdama 23 metų ir pasiryžo suprasti juostų audimo paslaptis. Su mokslininkės atidumu ji ištyrė senuosius audinius, susipažino su archeologinių radinių duomenimis, nagrinėjo etnografų ir muziejininkų surinktą medžiagą, išmoko visus Lietuvoje naudotus audimo būdus. Galiausiai užsibrėžė sau tikslą – suteikti juostoms platesnę prasmę ir jas pritaikyti šiuolaikiniam interjerui. Juostas audėja išdidino ir sujungė du audimo būdus. Jose menininkė įamžino Lietuvą. „Nieko daugiau nemoku daryti ir nieko nedariau, tik audžiau ir audžiau juostas“, – yra prisipažinusi menininkė.


Audėja surengė daugybę parodų Lietuvoje, užsienyje – Indijoje, Vengrijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Šveicarijoje, JAV, Kanadoje. Po paskutinės parodos Los Andžele jai buvo suteiktas šio miesto garbės pilietės vardas, juostų liko San Francisko pasauliniame audimo muziejuje. 2000, 2003 ir 2013 m. Rokiškio krašto muziejuje buvo surengtos audėjos personalinės parodos, po kurių autorė per 200 juostų padovanojo šiam muziejui. Tautodailininkė puoselėja senąsias liaudies meno tradicijas, garsina Rokiškio kraštą Lietuvoje ir už jos ribų. 2004 m. jai suteiktas Rokiškio krašto garbės pilietės vardas.


P. Damijonaitienės juostos dovanotos popiežiui Jonui Pauliui II, Indirai Gandi, Michailui Gorbačiovui, Lietuvos Respublikos Prezidentams Algirdui Mykolui Brazauskui, Valdui Adamkui, Rolandui Paksui, Atkuriamojo Seimo pirmininkui Vytautui Landsbergiui, kitiems garsiems žmonėms.


Jonas Vizbaras gimė 1888 m. lapkričio 27 d. Šiliuškių kaime. Jo tėvas buvo keliaujantis siuvėjas, kilęs iš Šimonių (Kupiškio r.), o po baudžiavos panaikinimo atsikėlęs į Panemunėlio parapiją. Yra žinių, kad jis irgi mėgo drožinėti.


Pats J. Vizbaras teigė, kad rimčiau ėmė drožinėti nuo to laiko, kai išgirdo apie Pandėlyje gyvenantį ir skulptūras drožiantį „stebukladarį“ Lionginą Šepką. Nors ir nelengvai, tačiau Rokiškio muziejininkams pavyko prikalbinti J. Vizbarą pirmą kartą dalyvauti parodoje. Tai įvyko 1962 m. Vėliau jo skulptūros buvo eksponuojamos Maskvoje, Vilniuje, apdovanotos premijomis ir diplomais. Muziejuje saugoma daugiau kaip 120 drožinių. J. Vizbaro kūrinius būtų galima suskirstyti į šias grupes: istorinės asmenybės, velniai ir raganos, eiliniai žmonės, gyvūnai. Menotyrininkė Alė Počiulpaitė taip apibūdina jo kūrybą: „Skulptūros statiškos, pilnos rimties, sukauptumo, siekimo teigti kažką svarbaus ir reikšmingo. Skulptūrų veidai ramūs, kiek suplokštinti, dažniausiai, kaip ir visa figūra, lygūs, nugludinti, retkarčiais pagyvinti raukšlėmis. Žmonės žvelgia tiesiai, tarsi žiūrėdami į tolumas ir į save“. Meistras per visą savo kūrybos laikotarpį išlaikė tą pačią drožybos manierą.

Paroda veiks iki kovo 6 d. Vasario 16-ąją parodą bus galima aplankyti nemokamai, nuo 10 val. iki 17 val.

Maloniai prašome apsilankyti!

Parengė Vasilijus Trusovas, Zarasų krašto muziejaus muziejininkas (kultūrinių renginių koordinatorius)

palmiros damijonaitienes juostos ir jono vizbaro droziniai 7

1295219037


Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.


Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.


www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Komentuoti


Savaitės populiariausi

VISUOMENINIS RINKIMŲ KOMITETAS „UŽ ZARASŲ KRAŠTO ...
12 Vas 2019 12:23VISUOMENINIS RINKIMŲ KOMITETAS  „UŽ ZARASŲ KRAŠTO ATEITĮ !“ – ĮGYVENDINKIME KARTU MŪSŲ KRAŠTUI SVARBIUS POKYČIUS!

Kiekviena savivaldybė stipri tiek, kiek stipri jo [ ... ]

Plačiau
DIDELĖS PROBLEMOS DĖL MAŽOS KELIO ATKARPOS
14 Vas 2019 08:28DIDELĖS PROBLEMOS DĖL MAŽOS KELIO ATKARPOS

Rajono Savivaldybės meras Nikolajus Gusevas kreip [ ... ]

Plačiau
VŠĮ ZARASŲ LIGONINĖ: SPRENDŽIAMOS PROBLEMOS IR NEŽ...
15 Vas 2019 08:09VŠĮ ZARASŲ LIGONINĖ: SPRENDŽIAMOS PROBLEMOS IR NEŽINOMA ATEITIS

Zarasų rajono savivaldybė yra gavusi gyventojų  [ ... ]

Plačiau

Naujausi skelbimai

Dulkių siurblys ir sekcija
( / Kita)

Dulkių siurblys ir sekcija
02-18-2019

DINIWID Black vaizdo registratorius
( / Kompiuteriai ir ryšio priemonės)

DINIWID Black vaizdo registratorius
02-18-2019

PIRKSIU AUTO KALIOSUS
( / Transporto priemonės)

PIRKSIU AUTO KALIOSUS
02-18-2019

Parduodu
( / Kompiuteriai ir ryšio priemonės)

noimage
02-18-2019

spynta
( / Kita)

noimage
02-18-2019

NAujas LeTV
( / Kompiuteriai ir ryšio priemonės)

NAujas LeTV
02-18-2019

Please publish modules in offcanvas position.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Daugiau informacijos apie slapukus ir kaip juos ištrinti rasite čia.

  
EU Cookie Directive Module Information