KOMPEKSINĖS PASLAUGOS VAIKUI IR ŠEIMAI KRIZIŲ CENTRE TURI BŪTI TEIKIAMOS VISĄ PARĄ

vaiko teises logoNuo šių metų sausio 1 dienos įsigaliojus Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimams, priimant sprendimus ar imantis bet kokių veiksmų, susijusių su vaiku, visų pirma bus atsižvelgiama į vaiko prigimtinę teisę augti biologinėje šeimoje ir išsaugoti giminystės ryšius. Pagrindinis dėmesys skiriamas šeimų stiprinimui ir visų reikalingų pagalbos priemonių ir paslaugų teikimui.

„Svarbu stengtis, kad intervencija į šeimą būtų kuo mažesnė. Vaikų ir tėvų atskyrimas prieš jų valią galimas tik kraštutiniu atveju, kai, atsižvelgiant į geriausius vaiko interesus, tai yra neišvengiama ir būtina, siekiant apsaugoti vaiką nuo realaus pavojaus jo fiziniam ir psichiniam saugumui, sveikatai ar gyvybei arba reikšmingos žalos jo sveikatai atsiradimui, ir nėra galimybių vaiko apsaugoti kitais būdais“, – susitikime su Zarasų ir Ignalinos savivaldybių vadovais, socialines paslaugas teikiančių įstaigų atstovais bei švietimo įstaigų socialiniais darbuotojais akcentavo Irena Gaigalienė, Utenos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) vedėja.

Jeigu įvertinus pagalbos vaikui ir jo šeimai poreikį paaiškėja, kad reikalingos tam tikros paslaugos dėl šeimoje kilusių sunkumų, vaiko teisių apsaugos specialistai ir savivaldybės atstovai spręs, kokia konkrečiai pagalba yra reikalinga šeimai. „Kiekvienu atveju stengiamasi tartis su tėvais, kokia pagalba padėtų pagerinti vaiko situaciją šeimoje. Svarbu šeimai ir vaikams skirti tokias paslaugas, kokių iš tiesų jiems reikia, nepaisant to, kad konkrečioje savivaldybėje galbūt ir nėra reikiamų paslaugų. Tokiu atveju vienas iš sprendimų – kurti reikiamas paslaugas, kitas variantas – vaikui ar šeimai reikalingų paslaugų ieškoti artimiausiose savivaldybėse, – sakė vedėja I. Gaigalienė. – Atsigręžkime į nevyriausybines organizacijas – daugelis jų turi išties platų paslaugų paketą. Kalbant apie Utenos apskritį, Utenos rajonas yra stipriausias teikiamų paslaugų atžvilgiu. Veiksminga paslauga šeimai – čia ir dabar, nes po kelių mėnesių jos jau gal nereikės“.

Sunkumų patiriančioms šeimoms dažnai viena iš tinkamiausių išeičių yra apgyvendinimas šeimos krizių centre. „Svarbu išsaugoti vaiko ir mamos, tėčio ryšį. Tam dažnai padeda mamos ar tėčio ir vaikų ar net visos šeimos su vaikais apgyvendinimas krizių centre, kur kiekvienas šeimos narys gauna konkrečiai jam reikalingą specialistų pagalbą. Gerai, jeigu krizių centre šeima galėtų gyventi pusmetį ar net metus, nes per tą laiką šeima turi galimybę, su specialistų pagalba, keisti savo gyvenimo būdą, tobulinti socialinius, tėvystės ir sprendimų priėmimo įgūdžius, – sakė I. Gaigalienė ir pridūrė, kad savivaldybės turėtų užtikrinti pakankamą vietų skaičių turimuose krizių centruose. – O jeigu kol kas savivaldybėje nėra pakankamai krizių centrų, reikėtų įsteigti naujų. Šiuo atveju labai svarbu, kad krizių centrai nebūtų nutolę nuo šeimos gyvenamosios vietos, nes kartu tenka apgyvendinti vaikus, kurie lanko mokyklą, darželį“.

Pasak vaiko teisių gynėjų, labai svarbu, kad krizių centruose visą parą būtų užtikrinama pagalba šeimai. „Savivaldybių atstovams išsakėme pastebėjimus, jog praktika, kai nakties metu, savaitgaliais krizių centre dirba tik budėtojai, nėra tinkama šeimoms, vaikams. Manome, kad suaugusiems ar vaikams reikalingų specialistų pagalba turi būti prieinama nuolat“, – įsitikinusi VTAS vedėja I. Gaigalienė.

Vaiko teisių gynėjai savivaldybių atstovus informavo, kad turi būti pasiūlytos visos reikalingos paslaugos šeimoms. „Į teismą dėl tėvų teisių apribojimo galima kreiptis tik tuo atveju, jeigu išnaudotos visos kitos priemonės padėti šeimai, bet tėvai nerodo jokių pastangų keistis ar keisti savo elgesį, dėl kurio išlieka realus pavojus vaiko saugumui“, – sakė VTAS vedėja I. Gaigalienė.

Pasitarimo metu apžvelgtas būtinų vaikams ir jo šeimai socialinių paslaugų spektras Ignalinos ir Zarasų rajono savivaldybėje, aptarta, kad Ignalinoje būtina plėsti psichologų, priklausomybės specialistų, mediatorių paslaugas, gerinti jų prieinamumą, o Zarasuose nepakankamas dėmesys yra skiriamas vaikų globos kokybės gerinimui: globėjų paieškai, rėmimui bei paslaugų globėjams didinimui. Zarasuose taip pat būtina stiprinti jau įsteigtus ir veikiančius krizių centrus, kad ir tėvai, ir vaikai savalaikiai gautų pagalbą bei kokybiškas paslaugas.

Šeimos krizių centre vaikas su tėvais ar vienu iš jų apgyvendinamas vaikui nustačius apsaugos poreikį ir paskyrus laikinąją priežiūrą. Šeimos krizių centre visą parą yra darbuotojai, jeigu dėl tam tikrų aplinkybių tėvai tuo metu negali patenkinti jo poreikių.

vaiko teises logo


Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.


Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.


www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Komentuoti


Politinė reklama. Bus apmokėta iš Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio rinkimų sąskaitos. Užsakymo Nr. 2020/09/15/01

Savaitės populiariausi

ŠAUKIAMAS 17-ASIS ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYB...
21 Rugs 2020 05:35

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos vietos savival [ ... ]

Plačiau
SUKČIAI IŠVILIOJO 39300 EURŲ
21 Rugs 2020 08:11

2020-09-18 apie 18.29 val. gautas vyro (g. 1989 m. [ ... ]

Plačiau
KVIEČIA RAJONINĖ AMATŲ IR DERLIAUS ŠVENTĖ ,,RUDENI...
17 Rugs 2020 14:10

Kviečia rajoninė amatų ir derliaus šventė , [ ... ]

Plačiau

Apklausa

Ar manote, kad rudenį mūsų laukia nauja COVID-19 viruso banga?

Naujausi skelbimai

Please publish modules in offcanvas position.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Daugiau informacijos apie slapukus ir kaip juos ištrinti rasite čia.

  
EU Cookie Directive Module Information