ŠULINIŲ VANDUO, KURĮ NAUDOJA NĖŠČIOSIOS IR KŪDIKIAI, TIRIAMAS NEMOKAMAI

0
64
kibiras 67744278

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Zarasų skyrius primena, kad šulinio vandenį saugu naudoti tik ištyrus ir įsitikinus, kad jis nėra užterštas. Šeimoms, auginančioms kūdikius iki 6 mėn. amžiaus ir nėščiosioms šie tyrimai atliekami valstybės lėšomis.

Su vandeniu ir maistu į žmogaus organizmą patekę nitratai virsta nitritais ir sukelia vidinį deguonies badą. Tokia būklė ypač pavojinga kūdikiams ir nėščiosioms. Mokslininkai yra nustatę, kad nėščiosioms, vartojančioms nitratais užterštą vandenį, dėl pastovaus deguonies stygiaus kraujyje, gimsta mažesnio svorio ir silpnesni kūdikiai. Dėl kenksmingo nitratų poveikio lėtėja fizinis bei psichinis vystymasis, silpnėja imuninė sistema, vaikai dažniau serga. Nuolat vartojant nitratais užterštą vandenį, kyla grėsmė ir sveikiems suaugusiems žmonėms.

Nitritais ir nitratais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šios cheminės medžiagos iš vandens nepašalinamos nei virinant, nei filtruojant buitiniais vandens filtrais. Priešingai – virinant, sumažėjus vandens kiekiui, nitratų koncentracija dar padidėja.

Ar vanduo neužterštas, galima sužinoti tik atlikus laboratorinius tyrimus. Nėščiosios ir šeimos, auginančios kūdikius iki 6 mėn. amžiaus ir maistui vartojančios šachtinių šulinių vandenį, turi pranešti apie tai savo šeimos gydytojui, kuris pateiks pranešimą Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui, organizuosiančiam vandens ištyrimą.

Išanalizavus 2014 – 2016 metais pagal programą atliktų vandens tyrimų rezultatus, nustatyta, kad rajone ne visų šachtinių šulinių vanduo yra tinkamas naudoti maisto ruošimui. 2014 metais pagal programą buvo ištirti 7 šulinių vandens mėginiai. Nors viršijančių didžiausią leidžiamą geriamojo vandens nitratų koncentraciją vandenyje nustatyta nebuvo, tačiau 2 mėginiuose kūdikių maistui vartojamame vandenyje nitritų ir nitratų kiekis buvo padidintas daugiau nei keturis kartus. 2015 metais tirtų šulinių vandens mėginiai atitiko geriamojo vandens kokybės reikalavimus, o 2016 metais iš 12 ištirtų šachtinių šulinių vandens mėginių, vieno šulinio vandenyje buvo nustatytas padidintas nitratų ir nitritų kiekis, kuris 12 proc. viršijo Lietuvos higienos normoje leistiną medžiagų koncentraciją.

Siekiant išvengti apsinuodijimų nitratais ir nitritais, visais atvejais, kai buvo nustatyti per dideli minėtų medžiagų kiekiai, NVSC prie SAM Utenos departamento Zarasų skyriaus darbuotojai informuoja gydymo įstaigas ir vandens vartotojus apie vandens netinkamumą maisto ruošimui ir galimą neigiamą poveikį sveikatai.
Visi kiti šulinių vandens vartotojai vandenį gali išsitirti patys kreipdamiesi tiesiai į vandens tyrimus atliekančias laboratorijas.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro
prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Utenos departamento Zarasų skyriaus
visuomenės sveikatos specialistė Rasa Jakučionienė

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite