GEDULO IR VILTIES BEI OKUPACIJOS IR GENOCIDO DIENŲ MINĖJIMAS ZARASUOSE

0
24
images

Zarasų krašto muziejuje birželio 14 d. (trečiadienį), 14.00 val., vyks Gedulo ir vilties bei Okupacijos ir genocido dienų minėjimas, skirtas tragiškoms netektims ir pasipriešinimui atminti. Prisiminsime ir pagerbsime masinio nekaltų žmonių trėmimo, sovietinio genocido ir teroro aukas.

Programoje – menininko Jono Lukšės istorinės-vizualinės parodos „Lietuvos partizanų takais“ pristatymas (medžiaga iš Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos organizuojamų istorinių pažintinių žygių į atminimo ženklais pažymėtas kovų, kalinimo ir žūties vietas – partizanų apygardas: Algimanto, Dainavos, Didžiosios Kovos, Kęstučio, Prisikėlimo, Tauro, Vytauto, Žemaičių ir kitas), tremtinio istorijos mokytojo Romo Karlos istorinės įžvalgos, literatūrinė-muzikinė kompozicija ,,Vaikų angelas“ (režisierė Gražina Karlaitė), Kauno styginių kvarteto koncertas. Atlikėjai Karolina Beinarytė-Palekauskienė (smuikas), Aistė Mikutytė (smuikas), Eglė Lapinskė (altas) ir Saulius Bartulis (violončelė).

1940 m. birželio 15-ąją buvo pradėtas vykdyti bolševikų planas inkorporuoti nepriklausomas valstybes į „broliškų respublikų šeimą”. Stalino sprendimu, remiant Raudonajai armijai ir represinei NKVD, nepraėjus nei dviem mėnesiams, 1940 m. rugpjūčio 3 d., Lietuva tapo Sovietų Sąjungos respublika. Prasidėjo 50 metų trukusi lietuvių tautos ir valstybės okupacija. Sulaužiusi tarptautines sutartis ir pasiuntusi per 150 tūkst. (kai kuriuose istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad 250 tūkst.) raudonarmiečių Sovietų Sąjunga okupavo nepriklausomą Lietuvos Respubliką. Po metų, 1941 m. birželio 14-ąją, gyvuliniuose vagonuose iš Lietuvos į tremtį buvo išvežta per 30 tūkst. žmonių.

Sovietinės okupacijos metais Lietuva neteko apie 800 tūkst. savo gyventojų. Apie 300 tūkst. žmonių patyrė komunistinio režimo baisumus – kalėjimus, lagerius, tremtį Sibire ir Tolimojoje Šiaurėje. Bėgdami nuo komunistų teroro iš Lietuvos pasitraukė daugiau kaip 440 tūkst. šalies gyventojų. Genocido ir rezistencijos tyrimo centro duomenimis, sovietinio genocido ir teroro aukomis 1940–1958 metais tapo kas trečias Lietuvos gyventojas.

Mielieji, įsiklausykime į savo širdies plakimą. Tenutyla kasdienybės šurmulys. Išgirskime. Dalyvaukime pilietinėje akcijoje nekaltoms okupacijos aukoms atminti. Likus minutei iki vidurdienio, tylos minute pagerbkime jų kančią.

Renginys bei birželio 14–15 dienomis muziejaus ekspozicijų ir parodos lankymas nuo 9.00 val. iki 18.00 val. nemokami.
Maloniai kviečiame atvykti visus, ypač buvusius politinius kalinius, tremtinius, Laisvės kovų dalyvius su šeimomis, draugais, bendraminčiais, dalyvauti renginyje.

Vasilijus Trusovas, kultūrinių renginių koordinatorius

phpThumb generated thumbnailjpg

rodyklė

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite