Adomus

PILKAPIŲ PLĖŠIKAI SUGRĮŽO Į AUKŠTAITIJĄ

pilkapisAtokiuose Rytų Aukštaitijos miškuose esantys Čepeliškių I ir II pilkapynai (Zarasų rajone, Salako seniūnijoje) buvo savavališkai, nusikalstamai iškasinėti 2003 metais. Tuomet nukentėjo ne tik jie, kastuvais ir metalo ieškikliais buvo išniekinta keliolika Rytų Aukštaitijos pilkapynų. Šiemet gegužės mėnesį KPD Utenos skyriaus pavelsosaugininkai suaktyvino monitoringą – patikrino daugelį Rytų Aukštaitijos pilkapynų.

Vyresnysis specialistas Tadas Žemaitis užfiksavo, kad vėl iškasinėtas Čepeliškių I pilkapynas. Pasak jo, 2003 metais šiame pilkapyne buvo iškasinėtas vienas pilkapis, o II pilkapyne – šeši. Šiemet plėšikų taikiniu tapusiame I pilkapyne vėl ryškios nesenos kasimo žymės. Paveldosaugininkai informavo policiją. Tikimasi ir geranoriškos piliečių pagalbos pastebėjus, kad pardavinėjami radiniai, kurie gali būti iš pilkapyno, kuris datuojamas IX – XII amžiais.

Apskritai Rytų Lietuvoje yra daugiausiai pagoniškus laikus menančių pilkapių. Ši kultūra gyvavo II-XII amžiuje. Dažniausiai laidojant palaikus buvo supilamos aukštos sampilos. Kaip yra rašęs archeologas Vykintas Vaitkevičius, vėlesniais laikais žmonės pilkapynus vadino ir milžinkapiais. Pilkapynai – svarbus archeologinis paveldas, jie įrašyti į Kultūros vertybių registrą, daugelis jų įtraukti į aukščiausią nekilnojamųjų kultūros vertybių registro kategorijų sąrašą. Paminklo statusą turintys Čepeliškių pilkapynai į Kultūros vertybių registrą įtraukti vienas – 1992, kitas - 1993 metais.
Pasak šiemet Čepeliškių I pilkapyną tikrinusio KPD Utenos skyriaus vyresniojo specialisto Tado Žemaičio, iškasinėta buvo atokiame pilkapyno šiaurės vakarų pakraštyje, būtent viršutinėje sampilos dalyje, kur tikimasi archeologinių radinių.

Kaip yra rašęs archeologas Algirdas Girininkas, „Rytų Lietuvoje III - V amžiuje mirusieji laidoti nedeginti, pilkapiuose su akmenų vainikais ir žemės sampilais arba pilkapiuose su žemės ir akmenų sampilais. Aptinkama žmonių ir žirgų kapų. Įkapės: ginklai (pentiniai kirviai, ietys, kovos peiliai, skydai, dviašmeniai kalavijai), darbo įrankiai (ylos, pjautuvai, verpstukai), papuošalai (segės, apyrankės, žiedai, antsmilkiniai, antkaklės, smeigtukai, karoliai).

V – VI amžiuje įsigalėjo deginimo paprotys, VII amžiuje pilkapiai vietoj akmenų vainikų buvo juosiami grioviais. Žirgai laidoti sudeginti arba nedeginti, su aprangos detalėmis (žąslais, balno kilpomis, dekoratyvinėmis įvijomis, diržų sagtimis, pjautuvais). Žmonių įkapės: ginklai (ietigaliai, peiliai, kovos kirviai), darbo įrankiai (ylos, peiliukai, verpstukai), papuošalai (segės, apyrankės, žiedai, antkaklės, apgalviai, karoliai, smeigtukai).“

Daugumoje išlikusių Rytų Lietuvos pilkapynų įkapės negausios, nes mirusiųjų palaikus degindavo, ir taip išsilydydavo stiklo bei žalvario dirbiniai. Pilkapių plėšikai, naudodami metalo ieškiklius, 2003 metais iš iškastų vietų surinko viską – vėliau, tikrinant supiltas žemes nebuvo aptikti nė smulkiausi įkapių fragmentai. Tai bylojo, kad darbuotasi su galingais metalo ieškikliais.

Paveldosaugininkai prašo žmones, pamačius įtartinas veiklas pilkapių teritorijose, nedelsiant pranešti artimiausiam policijos skyriui ir taip užkirsti kelią tolimesniam archeologinio paveldo žalojimui.


Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos
Čepeliškių I pilkapyne – nesenos kasimo žymės. Tado Žemaičio nuotrauka

pilkapis


Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.


Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.


www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Komentuoti


Savaitės populiariausi

DARYKIME IŠVADAS
25 Gegužė 2020 05:06DARYKIME IŠVADAS

COVID- 19 pandemija ir paskelbtas karantinas, pana [ ... ]

Plačiau
JAUNUOLIAI BANDĖ PAGROBTI AUTOMOBILĮ
25 Gegužė 2020 08:04JAUNUOLIAI BANDĖ PAGROBTI AUTOMOBILĮ

Gautas pareiškimas, kad 2020-05-22 apie 19.00 val [ ... ]

Plačiau
NERK Į ZARASUS VIRTUALIAI 2020
29 Gegužė 2020 13:00NERK Į ZARASUS VIRTUALIAI 2020

Zarasų kultūros centras kartu su UAB „Minerva  [ ... ]

Plačiau

Naudingos nuorodos

Apklausa

Ar laikotės karantino?

Naujausi skelbimai

Darbas internete tarptautinėje kompanijoje
( / Darbo skelbimai)

Darbas internete tarptautinėje kompanijoje
05-31-2020

Siūlau darbą internetu.
( / Darbo skelbimai)

Siūlau darbą internetu.
05-30-2020

Pievos
( / Nekilnojamasis turtas)

Pievos
05-30-2020

Vinilinių/homogeninių grindų klojėjai Norvegijoje
( / Darbo skelbimai)

Vinilinių/homogeninių grindų klojėjai Norvegijoje
05-29-2020

Šiltnamio darbuotojai (-jos) (prie agurkų)
( / Darbo skelbimai)

Šiltnamio darbuotojai (-jos) (prie agurkų)
05-29-2020

Gamybos linijos darbuotojai (maisto pramonė)
( / Darbo skelbimai)

Gamybos linijos darbuotojai (maisto pramonė)
05-29-2020

Please publish modules in offcanvas position.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Daugiau informacijos apie slapukus ir kaip juos ištrinti rasite čia.

  
EU Cookie Directive Module Information