TARPTAUTINIO MARIANOS VERIOVKINOS SIMPOZIUMO ,,UTENA/UTYAN” PARODA

0
16
IMG 0452

Zarasų krašto muziejuje nuo rugsėjo 29 d. veiks septintojo tarptautinio Marianos Veriovkinos simpoziumo ,,Utena/Utyan” paroda.

Nuo 2014 m. Marianos Veriovkinos draugija rengia dailininkų kūrybos simpoziumus, skirtus garsinti Vyžuonėlių dvarą prie Utenos, kuriame savo kūrybinį kelią pradėjo žymi Vakarų Europos modernizmo dailininkė Mariana Veriovkina (Marianne Werefkin, 1860–1938). Čia prabėgo jos jaunystė, čia ji mėgo jodinėti žirgais, užsiėmė karitatyvine veikla. 1896 m. su tapytoju Aleksejumi Javlenskiu išvyko į Miuncheną studijuoti tapybos ir ten liko gyventi, pasiaukojo naujojo meno ieškojimams, įsitraukė į garsiausią Vokietijoje ekspresionizmo sambūrį „Mėlynasis raitelis“ (Blaue Reiter). M. Veriovkina yra viena pirmųjų ekspresionizmo dailininkių Vakarų Europoje, jos kūrybai būdingi ryškių spalvų deriniai, neramios nuotaikos, mistiškos vizijos.

Vyžuonėlių dvaro pastatai ir dailininkės ateljė išliko, tačiau jie nyksta apleisti. Dvarui išsaugoti Marianos Veriovkinos draugija kasmet rengia tarptautinius kūrybos simpoziumus, kviečia dailininkus iš Lietuvos ir užsienio. Šioje parodoje rodomi 2020 m. sukurti darbai. Simpoziumo pavadinimui „Utena/Utyan“ parinktas Utenos miesto vardas lietuvių ir jidiš kalbomis, nes šių metų simpoziumas buvo skirtas Utenos ir jos apylinkių gyventojams žydams ir jų kultūrai prisiminti. Pati M. Veriovkina XIX a. pab. draugavo su Vyžuonų, Utenos žydais, tapė juos savo paveiksluose „Besimeldžiantys žydai“ (1893), „Žydų karčiama“ (1935).

Žydišką temą parodoje atskleidžia fotografija: Luko Handschino (Šveicarija) nuotraukose – Užpalių žydų kapinės ir žydų gatvės Utenoje grindinys, Aleksandros Jacovskytės (Vilnius) – du vienodi medžiai, tik vienas jų auga Vyžuonose, kitas – Tel-Avive. Lina Praudzinskaitė (Utena) siūlo pro didinamąjį stiklą pažvelgti į žydų kapinių paminklus, kuriuos samanos dengia kaip užmarštis. Irma Gineikienė (Jungtinė Karalystė) ne tik tapė, bet ir sukūrė fotografijas senoviniu cianotipijos būdu. Heiner Fierz (Šveicarija) paveiksluose užfiksavo tai, kas jam pasirodė įdomiausia Utenoje. Ramunė Sladkevičiūtė-Dainienė (Zarasai), Saulius Dastikas (Vilnius), Andrius Surgailis (Vilnius, Utena), Rita Škarnulienė (Vilnius) tapė aliejumi, Alvydas Stauskas (Dusetos) liejo akvarelę. Dėl koronavisuro negalėjusi iš JAV atvykti Irena Šaparnis savo paveikslus atsiuntė. Vilma Fiokla Kiurė (Anykščiai) kūrė įkvėpta M. Veriovkinos kalnų peizažo. Lauryna Kiškytė ir Lina Šlipavičiūtė (Vilnius) įgyvendino Marianos Veriovkinos draugijos sumanymą – Utenos senamiestyje, Žydų gatvėje, sukūrė sienos freską, kurioje pavaizduotas „šochetas“ – ritualinis gyvulių skerdikas. Šio uteniškio atvaizdas, sukurtas pagal išlikusią archyvinę nuotrauką, primins čia gyvenusią žydų bendruomenę ir jos tradicijas.

Paroda veiks iki spalio 17 d.

Parengė Vasilijus Trusovas, Zarasų krašto muziejaus muziejininkas (kultūrinių renginių koordinatorius)

DSC08591

DSC08593

IMG 0280

IMG 0318

IMG 0321

IMG 0326

IMG 0327

IMG 0328

IMG 0365

IMG 0465

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite