Adomus

ATLYGINIMŲ ATOTRŪKIS TARP SAVIVALDYBIŲ PASIEKĖ NAUJĄ REKORDĄ

atlyginimasAtlyginimai Lietuvoje toliau kyla sparčiausiai nuo 2004-2008 m. stebėto bumo laikų. Statistikos departamento duomenimis, paskutinį 2020 m. ketvirtį vidutinis darbo užmokestis į rankas buvo net 12,8 proc. didesnis nei prieš metus ir siekė 967 eurus. Žemiausiais atlyginimais į rankas pasižymi Zarasų ir Varėnos savivaldybės – jose atitinkamai vidutinės algos sudaro 702 ir 710 eurų.

Kokios gi šio atlyginimų spurto Lietuvoje priežastys? Be įtampos darbo rinkoje, kurios nenumalšino nė pandemijos keliami ekonominiai iššūkiai, impulsą kilti algoms suteikia kasmet keliamas minimalus mėnesinis atlyginimas (MMA). MMA paprastai mokamas už nekvalifikuotą darbą, tad jo kilstelėjimas sukelia spaudimą ir visai likusiai atlyginimų vertikalei. Lietuvoje šis dydis pastaraisiais metais buvo keliamas itin sparčiai. Pernai MMA pakelta beveik dešimtadaliu, o šiemet – dar beveik 6 proc. Pagal MMA Lietuva lenkia ne tik Bulgariją, Vengriją, Rumuniją, Kroatiją, bet ir kaimynes Lenkiją, Latviją, Estiją bei Čekiją ir Slovakiją.

Vis dėlto, vien bendrais vidurkiais kliautis negalima, jie užčiuopia toli gražu ne viską. Vertinant įvairiais pjūviais, darbo užmokesčio augimas šalyje nėra tolygus, o skirtumai kai kur rekordiniai. Pavyzdžiui, didėja algų atotrūkis tarp pažangiųjų ir atsiliekančių regionų.

Tiesa, reikia pripažinti, kad pernai nebuvo savivaldybės, kurioje atlyginimai būtų kritę. Sparčiausiai 18-20 proc. darbo užmokestis po mokesčių augo Kalvarijos, Vilkaviškio, Šalčininkų, Tauragės, Utenos ir Anykščių savivaldybėse. Tuo tarpu vangiausiai algos augo Neringos (5,1 proc.), Druskininkų (5,7 proc.) ir Palangos (8,2 proc.) savivaldybėse. Pastarieji skaičiai visiškai nestebina, juk Neringa, Druskininkai ir Palanga – kertiniai Lietuvos poilsio, turizmo ir rekreacijos taškai, atsidūrę karantino ir keliavimo ribojimų smaigalyje. Taigi, daugelis šiuose rajonuose veikiančių su turizmu, sveikatingumo paslaugomis susijusių įmonių algų kelti neturi galimybių. Jos šiuo metu sprendžia gerokai opesnius išlikimo ir specialistų išsaugojimo klausimus.

Didžiausiais atlyginimais pasižymi didieji Lietuvos miestai – vidutinis neto darbo užmokestis Vilniuje 2020-ųjų pabaigoje siekė 1082 eurai., Kaune – 1005 eurai, o Klaipėdoje – 1003 eurai. Tai pagrindiniai mūsų ekonomikos židiniai, kuriuose darbo rinkos pulsas aukštas, o pasiūlymai dirbti sutraukia darbuotojus iš visos Lietuvos. Be to, tai ir pagrindiniai mūsų švietimo bei aukštojo mokslo centrai, į kuriuos suvažiavę studentai neretai užmezga darbo santykius ir pasilieka.

Likusi Lietuva nespėja vytis. Liūdina tai, kad tik šios trys didžiųjų miestų savivaldybės iššoka virš Lietuvos atlyginimų vidurkio. Žemiausiais atlyginimais į rankas pasižymi Zarasų ir Varėnos savivaldybės – jose atitinkamai vidutinės algos sudaro 702 ir 710 eurų. Ne ką jos didesnės ir Ignalinoje, Lazdijuose, Pasvalyje bei Radviliškyje. Šiuose rajonuose atlyginimams įsibėgėti neleidžia lėtėjantis ekonominis pulsas. Neslopstant gyventojų migracijos ir telkimosi į miestus procesams, mažėja pirkėjų ratas ir galimybės verslams augti. Susidurdami su seklėjančia rinka, smulkūs regionų verslai neturi galimybių kelti atlyginimų tuo dar labiau įsukdami mažėjančios perkamosios galios spiralę.

Taigi, dėl šių priežasčių, regioninis atlyginimų atotrūkis pernai metų pabaigoje buvo rekordinis ir siekė net 381 eurą. 2019 m. pabaigoje šis skirtumas siekė 349 eurus – beveik dešimtadaliu mažiau, o prieš penkis metus jis tesudarė 237 eurų.

Atlyginimų vidurkis Lietuvoje turėtų kilti ir šiemet. Nors šių metų pradžia vangi ir ūkį kausto karantinas, o statybų sektorių – seniai neregėta žiema, vis dėlto, to nepakaks atlyginimų augimui užgniaužti. INVL prognozėmis, vidutinis darbo užmokestis šiemet kils 5 proc. Be to, algų vidurkius kaitins jau suplanuotas darbo užmokesčių augimas viešajame sektoriuje. Dėl padidinto bazinės pareiginės algos didžio kils atlyginimai visiems valstybės tarnautojams, pareigūnams, teisėjams, kariams, politikams, valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojams, tarp kurių patenka ir socialiniai darbuotojai, pedagogai, ikimokyklinių ir priešmokyklinių ugdymo įstaigų auklėtojai. Energijos atlyginimų augimui įlies nuo metų pradžios 35 eurais pakelta mėnesinė minimali alga – ji šiuo metu siekia 642 eurų „ant popieriaus“, arba 460 eurų „į rankas“. Vis dėlto, regioniniams darbo užmokesčio skirtumams mažėti bent jau kol kas prielaidų nėra.

atlyginimas


Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.


Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.


www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Komentuoti


Komentarai  
+25 # cha cha 2021-03-05 17:22
Tik ne valdininkams. O kam projektai?
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+25 # Vilius_s 2021-03-05 22:41
Man, kaip rinkėjui, ar kas galėtų įvardyti palyginimui Zarasų raj. mero, visų labai gerb. p. Nikolajaus Gusevo atlyginimą į rankas su priedais už ypač sunkų ir atsakingą darbą, pvz. su Vilniaus m., Kauno m., Utenos, Druskininkų, Visagino sav. merų algomis? Ar nebus taip, kad mūsų meras savo sunkiu darbu ir galimai kukliu atlyginimu, pasitelkęs profesionaliųjų politinio pasitikėjimo patikėtinių komandą, dirba tik iš tauraus altruizmo ir pasiaukojimo. Parašykite, jei kas disponuojate tokia informacija, nes man, o ir mums visiems, kaip rinkėjams, mokesčių mokėtojams, manau tai yra labai aktualu.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+24 # Rokas 2021-03-06 10:45
Štai ir mūsų visų gerbiamo, sąžiningo ir kuklaus mero atlyginimą galėsite rasti ir palyginti su kitų savivaldybių vadovų atlygiais, STRAIPSNIO apačioje esančioje lentelėje. TIK pasižiūrėkite šią nuorodą, kuri pateikta ŽEMIAU. Taip pat šioje lentelėje rasite ir gyventojų vidutinės algos palyginimą. O tada vertinimą pasidarykite sau patys...

https://www.tv3.lt/m/naujiena/lietuva/didziausi-ir-maziausi-lietuvos-meru-atlyginimai-n992392
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+21 # ... ... ... ... ... 2021-03-06 10:49
https://www.tv3.lt/m/naujiena/lietuva/didziausi-ir-maziausi-lietuvos-meru-atlyginimai-n992392
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+16 # Pritariu 2021-03-07 09:46
Pritariu merą mylinciam Viliui, kad meras pats geriausias, pats protingiausias, pats gražiausias ir izvalgiausias. Jis viską numato į priekį ir iš anksto. Dar problemos nėra, o meras ją jau sugalvojo. Kaip galima tuo nesidziaugti. Ir Viliui ačiū, kad jis būdamas nuolatos greta tokios iškilios asmenybės jam paminklus stato ir odes rašo. Istorija jau įrodė, kad kuo didesnis vado portretas, tuo gilesneje duobėje sėdi tauta ir atvirkščiai. Gal kas žinote Šveicarijos prezidento pavardę? Kam ją žinoti? žmogelis nieko gero nepadarė. O Nikolajaus vardą žinoti privalo visi.
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti
+15 # hi 2021-03-07 11:45
Nee.ant pašto puikavosi visu stotu dideliu portretu prieš rinkimus ne užgožtas Nikolajus,jis šešėlyje. Tai nuo tada toks ir liko kuklus. Ir spendimus jam parašo .Jo labai geras charakteris.ir atlyginimai duoti ne tik pyragui,bet ir relaksui..oi tas Vilius,viską žino,oi Rokas
Atsakyti | Atsakyti su citata | Cituoti

Naujausi skelbimai

Kabliai
( / Kita)

Kabliai
04-18-2021

Zoliapjove
( / Kita)

Zoliapjove
04-18-2021

Plūgas,vagotuvai ir kt.
( / Kita)

Plūgas,vagotuvai ir kt.
04-18-2021

Ekskavatoriaus
( / Kita)

Ekskavatoriaus
04-18-2021

Diskai
( / Kita)

Diskai
04-18-2021

Spaustuvas
( / Kita)

Spaustuvas
04-18-2021

Please publish modules in offcanvas position.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Daugiau informacijos apie slapukus ir kaip juos ištrinti rasite čia.

  
EU Cookie Directive Module Information